Wysoko postawieni inwestorzy obawiają się możliwości wzrostu inflacji – i zwracają się do kryptofunduszu, aby się przed nią zabezpieczyć.

Gdy w połowie czerwca w Wielkiej Brytanii pojawiły się raporty ostrzegające, że stopy inflacji spadły do najniższego od czterech lat poziomu, wysoko postawieni zarządzający funduszami obawiali się, że bodźce COVID-19 ze strony rządów i banków centralnych ostatecznie doprowadzą do wzrostu cen.

W niedawnej nocie perspektywicznej dla rynku, znany inwestor funduszy hedgingowych Paul Tudor Jones ostrzegał przed tym:

„Jesteśmy świadkami „wielkiej inflacji monetarnej“ – bezprecedensowej ekspansji każdej formy pieniądza w przeciwieństwie do tego, co kiedykolwiek widział rozwinięty świat“. Wysokie zadłużenie związane z drukiem pieniędzy jest trudne do wygnania. Oczekiwania inflacyjne mogłyby kiedyś odpowiedzieć na tę rzeczywistość.“

Crispin Odey, założyciel Odey Asset Management z siedzibą w Londynie, również zgadza się, że inflacja jest ostatecznie nieunikniona, biorąc pod uwagę poziom bodźców. „W krótkiej perspektywie czasowej, pieniądze zostaną przeznaczone na zakład o inflację“, napisał Odey w ostatnim liście. Przy potencjalnej inflacji pozornie na horyzoncie, inwestorzy szukają kolejnego dużego zabezpieczenia, aby chronić aktywa w czasie rodzącego się kryzysu gospodarczego.

Czy Bitcoin to nowe złoto?

Jones, na przykład, postanowił zainwestować swój fundusz, Tudor Investment Corporation, w Bitcoin (BTC). „Jeśli będę zmuszony prognozować, mój zakład jest taki, że będzie to Bitcoin Era„, skomentował Jones w tym samym liście do inwestorów. „Bitcoin przypomina mi o złocie, gdy po raz pierwszy wszedłem do biznesu w 1976 roku.“

Po tym jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wskazała 10 czerwca, że stopy procentowe pozostaną blisko 0% do 2022 roku, Bitcoin zobaczył krótkotrwały bieg po 10.000 dolarów, zyskując 1,6% w ciągu 24 godzin przed spadkiem.

Zarządzający inwestycjami instytucjonalnymi są coraz bardziej zainteresowani wszystkim, co kryptońskie w ciągu ostatnich kilku lat, a ich zainteresowanie wciąż rośnie. Ostatni raport Fidelity pokazuje, że w sondażu przeprowadzonym wśród prawie 800 inwestorów instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych i Europie 45% firm w Europie twierdzi, że posiada aktywa kryptograficzne. Fidelity podaje dalej:

„Sondaż ujawnił większą penetrację funduszy hedgingowych i venture, zgodnie z oczekiwaniami, ale również doradców finansowych, segmenty biur indywidualnych i rodzinnych o wysokiej wartości netto“.

Konsumenci również wykazują zwiększone oznaki zainteresowania – brytyjski urząd ds. postępowania finansowego poinformował, że szacunkowo 2,6 mln osób kupiło aktywa kryptońskie w pewnym momencie, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Łatwiejszy dostęp
Inwestorzy na całym świecie mogą korzystać z tych samych trendów i zdawać sobie sprawę z korzyści płynących z zabezpieczenia przed inflacją za pośrednictwem Bitcoin. Jednak dostęp do rynków kryptograficznych może być czasami bardzo utrudniony, ponieważ giełdy kryptograficzne pobierają od użytkowników wysokie opłaty za ten przywilej. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił pewien stopień dojrzałości rynków kryptograficznych. Obecnie stworzono bardziej przyjazne dla konsumentów, łatwiejsze w obsłudze platformy, zapewniające natychmiastowy i bezpieczny dostęp do najlepszych cenowo kryptografii. Użytkownicy tych platform mogą korzystać z nich poprzez natychmiastową i bezproblemową wymianę swoich pieniędzy na waluty cyfrowe po konkurencyjnych cenach oraz monitorowanie ich sald w czasie rzeczywistym.

Posiadanie najszybszego konia

W tych bezprecedensowych czasach, gdy gospodarki na całym świecie dostosowują się do walki z pandemią, inwestorzy na całym świecie zmuszeni są do ponownego dostosowania swoich pozycji. Używanie Bitcoina do zabezpieczenia się przed potencjalną inflacją nie należy jednak wyłącznie do sfery Jonesesa i Odyi tego świata. Nowe platformy technologiczne znacznie ułatwiają mieszkańcom Wielkiej Brytanii podobne zabezpieczenie swoich aktywów poprzez łączenie walut w jedno konto, co ułatwia dostęp do kryptokur walut.

„Najlepszą strategią maksymalizacji zysku jest posiadanie najszybszego konia“, powiedział Jones w swojej notatce „Wielka Inflacja Pieniężna“. Wyraźnie wierzy, że to Bitcoin jest tym, który ma być z powrotem.